2024 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin 17002 TL olması ile beraber şu sıralarda Stajyer öğrencilerin nette en sık aradığı kelimelerden bir tanesi 2024 Stajyer Öğrenci Maaşı. Bizde bu yazımızda sıcağı sıcağına 2024 stajyer öğrenci maaşının ne kadar olduğunu hesapladık. Hesaplanan bu değer iş yerinin vermesi gereken minimum ücrettir. İşletme isterse daha fazla stajyer maaşı verebilir ve verdiği oranda devlet katkısından faydalanabilir. Meslek Lisesi stajyer maaşı 2024 yılında ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır?

Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2024 yılında yeni asgari ücretin net 17002 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret belli oldu. Peki, 2024 lise stajyer maaşı ne kadar? Stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

STAJYER ÖĞRENCİ  MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

2024 Stajyer Öğrenci Maaşı, asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u şeklinde ödenmektedir.

 

PEKİ 2024 STAJYER MAAŞI NE KADAR OLDU?

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Ocak ayından itibaren işletmelere stajyer desteği verileceğinden stajyer ücretleri asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u şeklinde ödenecek.

 

2024 yılında asgari ücret net 17002 TL oldu. Buna göre, 2024 yılında stajyer maaşları 5101 TL olacak.

 

17002 X % 30 = 5101 TL (Ödenecek Minimum Ücrettir.)

*Bu tutar öğrenci devamsızlığı varsa azalır. Devamsızlık gün başına işletme cumartesi pazar ve resmî tatiller HARİÇ devamsızlık gün başına 170 TL KESEBİLİR.

Yarıl Yıl Tatilinde Stajyere Ücret Ödenirmi Yazımı Okumak için Tıklayın

2024 YILINDA İŞLETMELERE NE KADAR DEVLET DESTEĞİ VERİLECEK

Stajyer öğrencisi olan iş yerlerine ödenen stajyer ücretinin belirli bir kısmı devlet desteği kapsamında geri ödenmektedir. Bu devlet desteği kapsamındaki geri ödemeler işletmedeki personel sayısına göre değişmektedir.

  • Personel sayısı 20 den az olan işletmeler ödediği staj ücretinin 3 te 2 sini devlet desteği olarak geri almaktadır.  Buna göre işletme her bir stajyer öğrenci için minimum 2024 stajyer ücreti olan 5101 TL için; 3401 TL devlet desteği alacaktır.
  • Personel sayısı 20 den çok olan işletmeler ödediği staj ücretinin 3 te 1 ini devlet desteği olarak geri almaktadır.  Buna göre işletme her bir stajyer öğrenci için minimum 2024 stajyer ücreti olan 5101 TL için; 1701 TL devlet desteği alacaktır.
  • İşletme devlet desteği alabilmesi için Her ayın 1 ile 10 u arasında stajyer öğrenci maaşını, stajyer öğrencinin banka hesabına yatırıp işlem dekontunu, stajyer öğrencinin koordinatör öğretmenine iletmesi gerekmektedir.

STAJYER MAAŞLARINI ASGARİ ÜCRET BELİRLİYOR

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar, düzenlenecek sözleşme ile tespit ediliyor. Ancak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; 20 ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, 20’den az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemiyor. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesna tutuluyor.

STAJER ÖĞRENCİ MAAŞI NE ZAMAN ZAMLANIR?

2024 Stajyer Öğrenci Maaşı asgari ücret üzerinden hesaplandığı için maaş zamları da asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir. Net asgari ücretin  %30 u alınarak meslek lisesi stajyer öğrencisinin alması gereken aylık maaş miktarı hesaplanır.