İşyerlerinin Stajyer Alırken Aradıkları 10 Şey!

Stajların meslek lisesi öğrencilerine, üniversite öğrencilerine veya yeni mezunlara çok faydalı olabileceği bir sır değil. Stajın faydaları arasında gerçek dünya deneyimi, mesleki bağlantılar, üniversite kredisi (eğer bir okul veya sınıf bunu tanıyorsa) ve nakit para (bunun ücretli bir staj olduğu varsayılarak) yer alır. Tüm bu olumlu noktalar göz önüne alındığında, imrenilen bir stajyerliğe (veya gerçekten herhangi bir stajyerliğe) girmenin her yıl daha rekabetçi olmaya devam etmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Üniversitedeyken ücretli staj yapma şansına sahip olan ve artık işine yardımcı olacak stajyerleri işe alabileceği bir konumda bulunan bir Ceoya,  Tecrübelerinden dolayı  “stajyer alırken nelere dikkat edersiniz?” diye sorulmuş. Her ne kadar tüm yöneticileri temsil etme iddiasında olmasa da, herhangi bir stajyer aşağıdaki on şeye dikkat ederse büyük fayda sağlayabileceğini belirtmiştir. Bunlar her zaman dikkati çeken sorular ve öğelerdir. Staj teklifi ile kibar bir reddetme ar…
Devamını Oku about İşyerlerinin Stajyer Alırken Aradıkları 10 Şey!
 • 0

2023 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin 8506 TL olması ile beraber şu sıralarda Stajyer öğrencilerin nette en sık aradığı kelimelerden bir tanesi 2023 Stajyer Öğrenci Maaşı. Bizde bu yazımızda sıcağı sıcağına 2023 stajyer öğrenci maaşının ne kadar olduğunu hesapladık. Hesaplanan bu değer iş yerinin vermesi gereken minimum ücrettir. İşletme isterse daha fazla stajyer maaşı verebilir ve verdiği oranda devlet katkısından faydalanabilir. Meslek Lisesi stajyer maaşı 2023 yılında ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır? Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2023 yılında yeni asgari ücretin net 8506 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret belli oldu. Peki, 2023 lise stajyer maaşı ne kadar? Stajyer maaşı nasıl hesaplanır? STAJYER ÖĞRENCİ  MAAŞI NASIL HESAPLANIR? 2023 Stajye…
Devamını Oku about 2023 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?
 • 0

TÜBİTAK’ta Üniversite Öğrencilerine Staj İmkanı

📢T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından Ulusal Staj Programı başlatılmıştır. TÜBİTAK 2022 yılı üniversite öğrencisi stajyer alımları için başvurular Cumhurbaşkanlığı Kariyer Kapısı dijital platformu https://lnkd.in/eTcgjX7Y üzerinden gerçekleştirilecektir. 🗓️Son başvuru: 31 Mart
Devamını Oku about TÜBİTAK’ta Üniversite Öğrencilerine Staj İmkanı
 • 0

2022 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

Şu sıralarda Stajyer öğrencilerin nette en sık aradığı kelimelerden bir tanesi 2022 Stajyer Öğrenci Maaşı. Bizde bu yazımızda araştırdık ve 2022 stajyer öğrenci maaşının ne kadar olduğunu hesapladık. Hesaplanan bu değer iş yerinin vermesi gereken minimum ücrettir. İşletme isterse daha fazla stajyer maaşı verebilir ve verdiği oranda devlet katkısından faydalanabilir. Meslek Lisesi stajyer maaşı 2022 yılında ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır? Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2022 yılında yeni asgari ücretin net 4253,40 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret belli oldu. Peki, 2022 lise stajyer maaşı ne kadar? Stajyer maaşı nasıl hesaplanır? STAJYER ÖĞRENCİ  MAAŞI NASIL HESAPLANIR? 2022 Stajyer Öğrenci Maaşı, asgari ücretin net tutar…
Devamını Oku about 2022 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?
 • 0

Stajyer maaşında flaş gelişme!

Stajyerler için devlet katkısı yasalaştı. 2017’de tüm öğrenciler 421.21 TL’den az maaş alamayacak Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte işletmelerde öğrenci kardeşlerimizin staj dönemleri de başlamış oldu. Öteden bu yana stajyerlerin ne kadar ücret alacakları hep tartışma konusuydu. Bu konudaki kafa karışıklıklarını gidermek için hazırlanan düzenleme yürürlüğe girerken, uygulamayla ilgili usul ve esaslar da belirlendi. 6764 sayılı yasa öğrencilerin alacakları maaşlarla ilgili sınırları belirlerken, çok önemli bir desteği de yasalaştırdı. Böylece 2017 yılı sonuna kadar staj yapan öğrencilerin maaşlarının önemli bir kısmını devlet karşılayacak. Sabah'tan Faruk Erdem, yazdı: (daha&helliip;)
Devamını Oku about Stajyer maaşında flaş gelişme!
 • 1

Staj başvurusu nasıl yapılır

Üniversite ve Meslek lisesi öğrencilerinin Kariyer basamaklarına sağlam bir adım atmak için ilk fırsat olan iyi bir şirkette staj yapmak herkesin en büyük hedeflerinden biri olmalıdır. İlk adımda iyi bir şirkette staj yapmak kariyerinizin geri kalan sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Sitemizin amaçlarından bir taneside  böyle bir fırsattan daha kolay haberdar olmanız için alanınızla ilgili bir şirketi kolay bir şekilde bulmaktır. (daha&helliip;)
Devamını Oku about Staj başvurusu nasıl yapılır
 • 1

Staj Yeri Değiştirme?

STAJDA İŞYERİ DEĞİŞİKLİĞİ VE STAJA ARA VERME   Staj sözleşmesi imzalandıktan   sonra,  hiçbir  öğrenci koordinatör    öğretmeninin     onayı    olmaksızın    işyeri değiştiremez. İş yeri değiştirme şartları ilgili    yönetmelikte   açık   ve    net   olarak   belirtilmiştir. Buna   göre iş yerinizi  dönem  içerisinde  ancak iş  yerinin taşınması    ve    ulaşımın   imkansız  olması,    maaşınızın  ödenmemesi ve genel ahlak kurallarına   uygun   olmayan  durumlarda okulun onayını alarak değiştirebilirsiniz.

Devamını Oku about Staj Yeri Değiştirme?
 • 0

Gençlik ve Spor Bakanlığı Staj Başvuruları

STAJYER ÖĞRENCİ BAŞVURULARI BAŞLADI Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmet birimlerinde staj yapacak olan öğrencilerde aranan şartlar aşağıda belirtilmiştir. Bakanlık bünyesinde staj yapacak olanların belirlenmesi ve staj sürecine ilişkin esasları düzenleyen Yönerge ile detaylara ve staj başvuru formu’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. (daha&helliip;)
Devamını Oku about Gençlik ve Spor Bakanlığı Staj Başvuruları
 • 0

STAJ DEFTERi – DOSYASI NASIL DOLDURULUR?

STAJ DOSYASI (DEFTERi) NASIL DOLDURULUR ve NASIL DOLDURULMAZ Staj ... iş günüdür ve staj dosyasında her gün için bir sayfa ayrılmıştır. Staj dosyasının her bir sayfası, staj dönemi boyunca her sayfa bir gün olacak şekilde gün gün tarihlendirilir. Tarihler sadece iş günlerini kapsar, hafta sonları ve resmi tatil günleri yazılmaz. (daha&helliip;)
Devamını Oku about STAJ DEFTERi – DOSYASI NASIL DOLDURULUR?
 • 1

3008 ÇIRAKLIK VE MESLEKİ EĞİTİM KANUNU

3308 SAYILI  MESLEKÎ EĞİTİMİ KANUNU GEREĞİNCE İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ GÖREN MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL/KURUMU ÖĞRENCİLERİNE AİT SÖZLEŞME ÖRNEĞİ   GENEL HÜKÜMLER   Madde 1- Bu sözleşme,  3308 sayılı  Meslekî Eğitim Kanunu ile bu Kanuna dayanılarak hazırlanan Meslekî ve Teknik Eğitim Yönetmeliğine uygun olarak, işletmede yapılacak meslek eğitiminin esaslarını düzenlemek amacıyla okul/kurum müdürü ile işveren veya işveren vekili arasında imzalanır. (daha&helliip;)
Devamını Oku about 3008 ÇIRAKLIK VE MESLEKİ EĞİTİM KANUNU
 • 0

Meslek Lisesi Staj Yönetmeliği

BEŞİNCİ KISIM Kurumda ve İşletmelerde Meslekî Eğitim   BİRİNCİ BÖLÜM İşletmelerin Belirlenmesi, İşletme Belirleme Komisyonlarının Kuruluş ve Görevleri ile Sözleşme İmzalanması İşletmelerin belirlenmesi Madde 178- Kapsama alınan il ve mesleklerde, işletmelerde meslekî eğitim uygulaması yaptırmakla yükümlü olan işletmelerin listesi, Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüklerince şubat ayı içinde (Değişik ibare:RG-20/9/2008-27003)  il istihdam ve mesleki eğitim kuruluna bildirilir. (daha&helliip;)
Devamını Oku about Meslek Lisesi Staj Yönetmeliği
 • 15