2022 Temmuz Asgari Ücret Ara Zammından Sonra Stajyer Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Şu sıralarda Stajyer öğrencilerin nette en sık aradığı kelimelerden bir tanesi  temmuz asgari ücret ara zammından sonra 2022 Stajyer Öğrenci Maaşı ne kadar oldu. Bizde bu yazımızda temmuz 2022 asgari ücret ara zammından sonra  2022 stajyer öğrenci maaşının ne kadar olduğunu hesapladık. Hesaplanan bu yeni ücret iş yerinin vermesi gereken minimum ücrettir. İşletme isterse daha fazla stajyer maaşı verebilir ve verdiği oranda devlet katkısından faydalanabilir. Meslek Lisesi stajyer maaşı 2022 temmuz ayından sonra   ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır?

Staj yapan lise meslek lisesi  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2022 temmuz ayında  yeni asgari ücretin net 5500 TL olarak belirlenmesinden sonra eylül ayından itibaren stajyer öğrencilerin alacakları stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret belli oldu. Peki, 2022 temmuz  sonrası lise stajyer maaşı ne kadar? Stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

STAJYER ÖĞRENCİ  MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

2022 Stajyer Öğrenci Maaşı, asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u şeklinde ödenmektedir.

 

PEKİ 2022 Temmuz Sonrası Eylül-Ocak Ayları arası STAJYER MAAŞI NE KADAR OLDU?

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılından itibaren işletmelere stajyer desteği verileceğinden stajyer ücretleri asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u şeklinde ödenecek.

 

2022 yılı temmuz ayından sonra asgari ücret net 5500 TL oldu. Buna göre, 2022 yılında stajyer maaşları 1650 TL olacak.

 

5500 X % 30 = 1650 TL (Ödenecek Minimum Ücrettir.)

*Bu tutar öğrenci devamsızlığı varsa azalır. Devamsızlık gün başına işletme cumartesi pazar ve resmî tatiller HARİÇ devamsızlık gün başına 55 TL KESEBİLİR.

Yarıl Yıl Tatilinde Stajyere Ücret Ödenirmi Yazımı Okumak için Tıklayın

2022 YILI Eylül-Ocak Arasında İŞLETMELERE NE KADAR DEVLET DESTEĞİ VERİLECEK

Stajyer öğrencisi olan iş yerlerine ödenen stajyer ücretinin belirli bir kısmı devlet desteği kapsamında geri ödenmektedir. Bu devlet desteği kapsamındaki geri ödemeler işletmedeki personel sayısına göre değişmektedir.

  • Personel sayısı 20 den az olan işletmeler ödediği staj ücretinin 3 te 2 sini devlet desteği olarak geri almaktadır.  Buna göre işletme her bir stajyer öğrenci için minimum 2022 Eylül-Aralık aylarında stajyer ücreti olan 1650 TL için; 1100 TL devlet desteği alacaktır.
  • Personel sayısı 20 den çok olan işletmeler ödediği staj ücretinin 3 te 1 ini devlet desteği olarak geri almaktadır.  Buna göre işletme her bir stajyer öğrenci için minimum 2022 stajyer ücreti olan 1650 TL için; 550 TL devlet desteği alacaktır.
  • İşletme devlet desteği alabilmesi için Her ayın 1 ile 10 u arasında stajyer öğrenci maaşını, stajyer öğrencinin banka hesabına yatırıp işlem dekontunu, stajyer öğrencinin koordinatör öğretmenine iletmesi gerekmektedir.

STAJYER MAAŞLARINI ASGARİ ÜCRET BELİRLİYOR

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar, düzenlenecek sözleşme ile tespit ediliyor. Ancak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; 20 ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, 20’den az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemiyor. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesna tutuluyor.

STAJER ÖĞRENCİ MAAŞI NE ZAMAN ZAMLANIR?

Stajyer ücretleri ocak ayında asgari ücretin belirlenmesinden sonra zamlanır. Ancak 2022 temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapıldığı için Eylül -Aralık ayları arasında stajyer öğrencilerin alacağı stajyer ücretleri de değiştir.