2023 Temmuz Ayından İtibaren Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin 11402 TL olması ile beraber şu sıralarda Stajyer öğrencilerin nette en sık aradığı kelimelerden bir tanesi 2023 Temmuz sonrası Stajyer Öğrenci Maaşı. Bizde bu yazımızda sıcağı sıcağına 2023 Temmuz ayı sonrası stajyer öğrenci maaşının ne kadar olduğunu hesapladık. Hesaplanan bu değer iş yerinin vermesi gereken minimum ücrettir. İşletme isterse daha fazla stajyer maaşı verebilir ve verdiği oranda devlet katkısından faydalanabilir. Meslek Lisesi stajyer maaşı 2023 Temmuz ayından sonra ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır?

Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2023 Temmuz ayından itibaren yeni asgari ücretin net 11402 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret belli oldu. Peki, Temmuz 2023’ten sonra  lise stajyer maaşı ne kadar oldu ? Stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

STAJYER ÖĞRENCİ  MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Temmuz 2023 sonrası Stajyer Öğrenci Maaşı, asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u şeklinde ödenmektedir.

 

PEKİ 2023 STAJYER MAAŞI NE KADAR OLDU?

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Eylül ayından itibaren işletmelere stajyer desteği verileceğinden stajyer ücretleri asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u şeklinde ödenecek.

 

2023 Temmuz ayından itibaren asgari ücret net 11402 TL oldu. Buna göre, 2023 Temmuz ayından itibaren stajyer maaşları 3421 TL olacaktır.

 

11402 X % 30 = 3421 TL (Ödenecek Minimum Ücrettir.)

*Bu tutar öğrenci devamsızlığı varsa azalır. Devamsızlık gün başına işletme cumartesi pazar ve resmî tatiller HARİÇ devamsızlık gün başına 114TL KESEBİLİR.

Yarıl Yıl Tatilinde Stajyere Ücret Ödenirmi Yazımı Okumak için Tıklayın

2023 TEMMUZ AYINDAN İTİBAREN İŞLETMELERE NE KADAR DEVLET DESTEĞİ VERİLECEK

Stajyer öğrencisi olan iş yerlerine ödenen stajyer ücretinin belirli bir kısmı devlet desteği kapsamında geri ödenmektedir. Bu devlet desteği kapsamındaki geri ödemeler işletmedeki personel sayısına göre değişmektedir.

  • Personel sayısı 20 den az olan işletmeler ödediği staj ücretinin 3 te 2 sini devlet desteği olarak geri almaktadır.  Buna göre işletme her bir stajyer öğrenci için minimum 2023 Temmuz ayından itibaren stajyer ücreti olan 3421 TL için; 2281 TL devlet desteği alacaktır.
  • Personel sayısı 20 den çok olan işletmeler ödediği staj ücretinin 3 te 1 ini devlet desteği olarak geri almaktadır.  Buna göre işletme her bir stajyer öğrenci için minimum 2023 Temmuz ayından sonra  stajyer ücreti olan 3421 TL için; 1140 TL devlet desteği alacaktır.
  • İşletme devlet desteği alabilmesi için Her ayın 1 ile 10 u arasında stajyer öğrenci maaşını, stajyer öğrencinin banka hesabına yatırıp işlem dekontunu, stajyer öğrencinin koordinatör öğretmenine iletmesi gerekmektedir.

STAJYER MAAŞLARINI ASGARİ ÜCRET BELİRLİYOR

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar, düzenlenecek sözleşme ile tespit ediliyor. Ancak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; 20 ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, 20’den az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemiyor. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesna tutuluyor.

STAJER ÖĞRENCİ MAAŞI NE ZAMAN ZAMLANIR?

2023 Stajyer Öğrenci Maaşı asgari ücret üzerinden hesaplandığı için maaş zamları da asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir. Net asgari ücretin  %30 u alınarak meslek lisesi stajyer öğrencisinin alması gereken aylık maaş miktarı hesaplanır.