Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap


İLAN VER

Staj başvurusu nasıl yapılır

Staj Bilgileri 10 Şubat 2017

Üniversite ve Meslek lisesi öğrencilerinin Kariyer basamaklarına sağlam bir adım atmak için ilk fırsat olan iyi bir şirkette staj yapmak herkesin en büyük hedeflerinden biri olmalıdır. İlk adımda iyi bir şirkette staj yapmak kariyerinizin geri kalan sürecinde önemli bir etkiye sahiptir.

Sitemizin amaçlarından bir taneside  böyle bir fırsattan daha kolay haberdar olmanız için alanınızla ilgili bir şirketi kolay bir şekilde bulmaktır.

Ülkemizde her yıl  yaklaşık 400 bin öğrenci üniversitelerden mezun oluyor ancak sadece dört kişiden biri iş bulabiliyor. Hal böyle olunca rekabet henüz öğrenci sıralarındayken başlıyor. Son zamanlarda önemi giderek artan staj programları ise öğrencilerin iş dünyasında yer bulmaları ve mezun olduklarında çalışmak istedikleri sektörü tanımaları açısından büyük avantaj sağlıyor. İyi bir şirkette staj yapmak staj bittikten sonra sizin o şirkette iş bulma imkanını dahada arttırıyor.

Stajyerler, staj ve okulu bitirdikten sonra kadroya geçtiklerinde firmaya ve süreçlere çok daha hızlı adapte olabildikleri için işe alımlarda önceliğe de sahip oluyor. Stajyer Öğrenciler arasında özellikle büyük şirketlerde staj yapabilmek için adeta bir yarış var. Çünkü yeni eleman alımlarında stajyerlerine öncelik veren şirketlerin sayısı giderek artıyor. Firmalar stajyer mülakatlarında tıpkı işe alım sürecinde olduğu gibi işi çok sıkı tutuyor. Ayrıca staj yapılacak bölümün işleyişinin öğrencinin eğitimiyle paralelliği, öğrencinin kişisel özellikleri, yetkinliklerinin kurum ve görev için uygun olup olmadığı da değerlendiriliyor. Genellikle şubat ayının son döneminde başlayan staj başvurularının tarihini kaçırmamak gerekiyor. Aksi takdirde şirketler görüşmelerini tamamlamış olabiliyor ve siz açıkta kalabiliyorsunuz.

Herhanbir kurumun firma veya şirketin staj imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin yapması gereken öncelikle insan kaynakları sayfasından stajyer ilanlarını incelemesi olacaktır. Ayrıca firmanın web sitesinde insan kaynakları bölümünden stajyer ilanlarını tarihlerini öğrenebilirsiniz. Yaptığınız staj başvuruları firmanın insan kaynakları departmanında yetkili olan personelleri tarafından incelemeye alınmaktadır. Bu incelemenin ardından uygun bulunan staj yapacak öğrencilere geri dönüş yapılarak stajyer alım süreci başlatılır. Bu süreçten sonra bazı firmalar sizleri mülakata çağırabilir.  Ve bu mülakatı geçen öğrenciler  firmada staj yapma imkanına sahip olacaklardır. Firmalar stajyer personel alımı yaparken genelde  uzun dönem ve part-time/uzun dönem stajyer alımları yapmaktadır. Eğer bu staj programlarından size hangisi uyum sağlıyorsa ona başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 

 

 

Başvurular genelde online yapılsa da hala faks ya da şahsen başvurulmasını isteyen şirketler de var.  Birçok şirket stajyer alımı ilanı vermeye başladı. İşte önde gelen şirketlerin staj programlarına dair son başvuru tarihleri, stajyer talep eden departmanlar ve aranan özellikler:

sponsorlu bağlantılar

Bir Cevap dan “Staj başvurusu nasıl yapılır”

 1. Sultan bilgin AÇIK 23 Şubat 2019 @ 01:26

  Mimari restorasyon staj yeri arıyorum

Bir Cevap Bırakın

 • İşletmede Mesleki Eğitim Uygulaması ve Devlet Katkısı

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 2 Yorumlar

  2018-2049 Eğitim Öğretim Yılı 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanacak stajyer öğrenci maaşları ve devlet katkıları aşağıdadır. İşletmeler çalıştırdığı personel sayısına bakmadan , tüm stajyer öğrencilere Asgari ücret tutarının (Asgari Geçim İndirimi Hariç) %30 nu banka veya bordro veya tutanak ile öder. 2020.59-191.85=1828.74 Asgari geçim indirimi düşülmüş Asgari ücret; Bunun %30 u 1828.75*0.3=548.62 TL Stajyer […]

 • 2019 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

  Tarafından AÇIK 4 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  Meslek Lisesi stajyer maaşı 2019 yılında ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır? Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2019 yılında yeni asgari ücretin net 2020 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden […]

 • Yarıyıl Tatilinde Stajyer Öğrenciye Ücret Ödenirmi?

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğünün ilgili yazısının 12. maddesinde ders yılı içinde İşletmelerde Beceri Eğitimi gören öğrencilerin yarıyıl tatilinde ücretli izinli sayılmaları gerektiği ve sigorta ödenmemesi b.ildirilmiştir. .u nedenle Mesleki Açık Öğretim Lisesi dahil öğrencilerimizin 1.Dönem İşletmede BEceri Eğitimleri  18.01.2019 cuma günü sona ermiştir. 2. Dönem İşletmelerde Meslek Eğitimi 04.02.2019  pazartesi günü başlamıştır.  Mesleki Öğretim […]