Staj başvurusu nasıl yapılır

Üniversite ve Meslek lisesi öğrencilerinin Kariyer basamaklarına sağlam bir adım atmak için ilk fırsat olan iyi bir şirkette staj yapmak herkesin en büyük hedeflerinden biri olmalıdır. İlk adımda iyi bir şirkette staj yapmak kariyerinizin geri kalan sürecinde önemli bir etkiye sahiptir.

Sitemizin amaçlarından bir taneside  böyle bir fırsattan daha kolay haberdar olmanız için alanınızla ilgili bir şirketi kolay bir şekilde bulmaktır.

Ülkemizde her yıl  yaklaşık 400 bin öğrenci üniversitelerden mezun oluyor ancak sadece dört kişiden biri iş bulabiliyor. Hal böyle olunca rekabet henüz öğrenci sıralarındayken başlıyor. Son zamanlarda önemi giderek artan staj programları ise öğrencilerin iş dünyasında yer bulmaları ve mezun olduklarında çalışmak istedikleri sektörü tanımaları açısından büyük avantaj sağlıyor. İyi bir şirkette staj yapmak staj bittikten sonra sizin o şirkette iş bulma imkanını dahada arttırıyor.

Stajyerler, staj ve okulu bitirdikten sonra kadroya geçtiklerinde firmaya ve süreçlere çok daha hızlı adapte olabildikleri için işe alımlarda önceliğe de sahip oluyor. Stajyer Öğrenciler arasında özellikle büyük şirketlerde staj yapabilmek için adeta bir yarış var. Çünkü yeni eleman alımlarında stajyerlerine öncelik veren şirketlerin sayısı giderek artıyor. Firmalar stajyer mülakatlarında tıpkı işe alım sürecinde olduğu gibi işi çok sıkı tutuyor. Ayrıca staj yapılacak bölümün işleyişinin öğrencinin eğitimiyle paralelliği, öğrencinin kişisel özellikleri, yetkinliklerinin kurum ve görev için uygun olup olmadığı da değerlendiriliyor. Genellikle şubat ayının son döneminde başlayan staj başvurularının tarihini kaçırmamak gerekiyor. Aksi takdirde şirketler görüşmelerini tamamlamış olabiliyor ve siz açıkta kalabiliyorsunuz.

Herhanbir kurumun firma veya şirketin staj imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin yapması gereken öncelikle insan kaynakları sayfasından stajyer ilanlarını incelemesi olacaktır. Ayrıca firmanın web sitesinde insan kaynakları bölümünden stajyer ilanlarını tarihlerini öğrenebilirsiniz. Yaptığınız staj başvuruları firmanın insan kaynakları departmanında yetkili olan personelleri tarafından incelemeye alınmaktadır. Bu incelemenin ardından uygun bulunan staj yapacak öğrencilere geri dönüş yapılarak stajyer alım süreci başlatılır. Bu süreçten sonra bazı firmalar sizleri mülakata çağırabilir.  Ve bu mülakatı geçen öğrenciler  firmada staj yapma imkanına sahip olacaklardır. Firmalar stajyer personel alımı yaparken genelde  uzun dönem ve part-time/uzun dönem stajyer alımları yapmaktadır. Eğer bu staj programlarından size hangisi uyum sağlıyorsa ona başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 

 

 

Başvurular genelde online yapılsa da hala faks ya da şahsen başvurulmasını isteyen şirketler de var.  Birçok şirket stajyer alımı ilanı vermeye başladı. İşte önde gelen şirketlerin staj programlarına dair son başvuru tarihleri, stajyer talep eden departmanlar ve aranan özellikler: