Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İLAN VER

TİCARET MESLEK LİSESİ İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Staj Bilgileri 21 Ocak 2015

Ticaret Meslek Liseleri’nde 12. sınıfa gelen öğrenciler haftada 24 saat yani 3 gün staj yapmaktadır. Staj normal bir ders gibidir. Yani bir not alırsınız ve bu diploma notunuza ve dönem sonu ortalamanıza yansıyacaktır. Yani stajın 5 düşmesi hemen hemen iki saatlik 12 tane dersinizin 5 düşmesi kadar diploma notunuza etki etmektedir. Öncelikle şunu da belirtmek gerekir ki her derste olduğu gibi stajda da önemli olan not değil bizim mesleki kariyerimize olan katkısıdır. Peki stajda dikkat edersek iş hayatının başlangıcı olan bu durumdan en iyi şekilde faydalanırız.

 -Öncelikle kılık kıyafet olarak işinize uygun giyinin, siz hala bir öğrencisiniz bunu unutmayınız.

 -Bilmediğiniz işleri kesinlikle amirinize danışarak yapınız.

 -Üstlerinize siz diliyle hitap ediniz. İletişim bilginizi ve becerinizi geliştirecek kitaplar okuyunuz.

  -Kişilerle ilişkilerinizi düzeyli tutun, ne siz fazla laubali olun ne de size laubali davranılmasına izin verin.

 – İşletmede bulunan malzeme ve makineleri kendi özel işinizde kullanmayın. Kullanma mecburiyetinde kalırsanız mutlaka izin alıp o şekilde kullanın. Örneğin ödev için çıktı almanız gerekirse bunu izin alarak yapmalısınız.

– Bilgisayarları kişisel işlerinizde ve eğlence amacıyla kullanmayın. Oyun oynamayın, internette gezinmeyin.

– İşletmede bulduğunuz para, altın vb. gibi kıymetli eşyaları mutlaka yetkili kişiye teslim ediniz. Unutmayın ki bu ya bir çalışanın eşyası ya da bir müşterinin unuttuğu eşyasıdır. Başka bir ihtimal ise sizin denenmeniz olabilir.

 -Telefonla konuşma kurallarını uygulayınız.

KİŞİSEL İLETİŞİM (TELEFONLA KONUŞMA KURALLARI)

-İş yerinde kullanıma açık telefon, faks ve kırtasiye malzemeleri özel işler için kullanılmamalıdır.

-İş yerinde çok acil durumlar dışında özel telefon görüşmeleri yapılmamalıdır.

-Telefonla aradığımız kişiye önce kendimizi tanıtmamız bizi tatsız karışıklıklardan kurtarır.

-Telefonla aradığımız kişiyi bir başka telefonu yanıtlamak üzere beklemeye almamalıyız.

-Telefonla yapacağımız bir davette, davetli kişiye yer ve zaman dışında, katılacak kişileri de bildirerek tercih hakkı vermemiz yerinde bir davranış olacaktır.

-Telefonla sona erdirecek, arayan taraf olmalıdır.

-Telefonla arayan kişi, hat kesilmesi sonucunda yarıda kalan konuşmayı tamamlamak üzere karşı tarafın aramasını beklemeden hemen tekrar aramalıdır.

-Telefonla bir yere davet edildiğimizde, daha sonra yanıtlayacağımızı söylemek yerine, programımızı kontrol eder etmez hemen geri arayacağımızı bildirmemiz yerinde bir davranış olur.

-Telefonla aradığınız kişi o sırada bir konuk ağırlamakta ise konuşmayı çok kısa tutmak gerekir.

-Önemli bir telefon beklediğimiz durumlarda, bizi arayan kişiye o telefon gelince kendisini beklemeye almak durumunda kalacağımızı bildirmemiz uygun bir davranıştır.

-Telefon görüşmelerimizde konferans sistemini kullanacağımız zaman karşı tarafı kesinlikle bundan haberdar etmemiz gereklidir.

-Telefonla yanlış bir yeri aradığımızı fark ettiğimiz anda, oranın kaç numara olduğunu sormak yerine, aramakta olduğumuz numarayı tekrarlamak doğru olacaktır.

-Telefondaki sesimiz, yüzümüzü görmeden konuşan karşı taraf için, tüm duygu ve mimiklerimizi ileten çok önemli bir enstrümandır.

-Telefonla görüşürken yanımızda bir başkası da varsa, aynı anda iki tarafla da konuşmamalı, tercihimizi yapmalıyız.

-Telefonda uzun süreli bir görüşme için aradığımız kişiye, önce zamanının uygun olup olmadığını sormalıyız.

-Sokakta ya da postanede, telefon kuyruğunda beklerken. O sırada konuşmakta olan kişiye kulak misafiri olmayacağımız bir uzaklıkta durmalıyız.

-Cep telefonuyla aradığımız kişiye öncelikle konuşabileceği rahat bir yerde olup olmadığını sormalıyız.

-Halka açık telefonda bir dizi görüşmemiz olacaksa, arkada bekleyen kişilere acil görüşmeleri olup olmadığını sormalı, eğer varsa sıramızı onlara vermeliyiz.

-Cep telefonu mesaj servisine not bırakırken ismimizi belirtmeyi unutmamalıyız.

-Cep telefonumuzu kullanırken, sabit telefonlarda olduğu gibi arama saatlerimize dikkat etmeliyiz.

-Cep telefonumuzu kolay ulaşabileceğimiz bir yerde taşımalıyız; ona ulaşıncaya kadar geçen süre boyunca çalması çevremizdekileri rahatsız edecektir.

-Görüşmek istediğimiz kişiyi cep telefonundan aradığımız zaman bunu kesinlikle sekreterimiz aracılığıyla yapmamalıyız.

-Sessiz iletişim yapmamız gerektiğinde cep telefonumuzun zil sesini kısarak SMS aracılığı ile haberleşebiliriz.

-Çok yakın dost ya da iş arkadaşlarımızla otururken çalan cep telefonumuzu cevaplamak zorunda kalırsak, mikrofonun üzerini hafifçe kapayarak onlardan izin istemeli ve arayan kişinin kim olduğunu belirtmeliyiz.

-İzin almadan hiç kimsenin cep telefonu numarasını başkalarına vermemeliyiz.

-Yasaların da belirttiği gibi araç kullanırken cep telefonumuzu kullanmamız yanlıştır. Görüşmelerimizi aracımızı uygun bir şekilde kenara park ettikten sonra yapmalıyız.

**********************************

 -Size mesleğinizle ilgili olmayan işler yaptırılıyorsa (Örneğin; çay servisi, temizlik yemek yapma, kişisel işler) bunları hemen koordinatör öğretmeninize bildirin.

   –3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu en az bir kez okuyunuz.

sponsorlu bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • STAJ DEFTERi - DOSYASI NASIL DOLDURULUR?

  Tarafından AÇIK 21 Ocak 2015 - 1 Yorumlar

  STAJ DOSYASI (DEFTERi) NASIL DOLDURULUR ve NASIL DOLDURULMAZ Staj … iş günüdür ve staj dosyasında her gün için bir sayfa ayrılmıştır. Staj dosyasının her bir sayfası, staj dönemi boyunca her sayfa bir gün olacak şekilde gün gün tarihlendirilir. Tarihler sadece iş günlerini kapsar, hafta sonları ve resmi tatil günleri yazılmaz.

 • Meslek Lisesi Staj Yönetmeliği

  Tarafından AÇIK 21 Ocak 2015 - 15 Yorumlar

  BEŞİNCİ KISIM Kurumda ve İşletmelerde Meslekî Eğitim   BİRİNCİ BÖLÜM İşletmelerin Belirlenmesi, İşletme Belirleme Komisyonlarının Kuruluş ve Görevleri ile Sözleşme İmzalanması İşletmelerin belirlenmesi Madde 178- Kapsama alınan il ve mesleklerde, işletmelerde meslekî eğitim uygulaması yaptırmakla yükümlü olan işletmelerin listesi, Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüklerince şubat ayı içinde (Değişik ibare:RG-20/9/2008-27003)  il istihdam ve mesleki […]

 • Staj Yapabileceğiniz Şirket ve Firmalar

  Tarafından AÇIK 12 Mayıs 2015 - 1 Yorumlar

  Staj yapabileceğiniz firmalar

 • Staj Yeri Değiştirme?

  Tarafından AÇIK 12 Şubat 2016 - 0 Yorumlar

  STAJDA İŞYERİ DEĞİŞİKLİĞİ VE STAJA ARA VERME   Staj sözleşmesi imzalandıktan   sonra,  hiçbir  öğrenci koordinatör    öğretmeninin     onayı    olmaksızın    işyeri değiştiremez. İş yeri değiştirme şartları ilgili    yönetmelikte   açık   ve    net   olarak   belirtilmiştir. Buna   göre iş yerinizi  dönem  içerisinde  ancak iş  yerinin taşınması    ve    ulaşımın   imkansız  olması,    maaşınızın  ödenmemesi ve genel ahlak kurallarına   uygun   olmayan  durumlarda okulun […]

 • Yaz Stajında Ücret Ödenirmi? Yaz Staj Ücreti Ne Kadar?

  Tarafından AÇIK 14 Mart 2017 - 9 Yorumlar

  6764 sayılı Kanun ile stajyer çalıştıran firmaları ilgilendiren önemli düzenlemeler getirilmişti. Stajyer çalıştıran işverenler açısından stajyer ücretlerine ilişkin yeni düzenleme ile 10 ve daha fazla öğrenciye beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırmaları durumunda bir eğitim birimi kurma ve bu birimde iş pedagojisi eğitimi almış usta öğretici veya eğitici personel zorunluluğu düzenlemesi önem taşıyor. Zorunluluk halleri Mesleki […]