Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap


İLAN VER

TİCARET MESLEK LİSESİ İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Staj Bilgileri 21 Ocak 2015

Ticaret Meslek Liseleri’nde 12. sınıfa gelen öğrenciler haftada 24 saat yani 3 gün staj yapmaktadır. Staj normal bir ders gibidir. Yani bir not alırsınız ve bu diploma notunuza ve dönem sonu ortalamanıza yansıyacaktır. Yani stajın 5 düşmesi hemen hemen iki saatlik 12 tane dersinizin 5 düşmesi kadar diploma notunuza etki etmektedir. Öncelikle şunu da belirtmek gerekir ki her derste olduğu gibi stajda da önemli olan not değil bizim mesleki kariyerimize olan katkısıdır. Peki stajda dikkat edersek iş hayatının başlangıcı olan bu durumdan en iyi şekilde faydalanırız.

 -Öncelikle kılık kıyafet olarak işinize uygun giyinin, siz hala bir öğrencisiniz bunu unutmayınız.

 -Bilmediğiniz işleri kesinlikle amirinize danışarak yapınız.

 -Üstlerinize siz diliyle hitap ediniz. İletişim bilginizi ve becerinizi geliştirecek kitaplar okuyunuz.

  -Kişilerle ilişkilerinizi düzeyli tutun, ne siz fazla laubali olun ne de size laubali davranılmasına izin verin.

 – İşletmede bulunan malzeme ve makineleri kendi özel işinizde kullanmayın. Kullanma mecburiyetinde kalırsanız mutlaka izin alıp o şekilde kullanın. Örneğin ödev için çıktı almanız gerekirse bunu izin alarak yapmalısınız.

– Bilgisayarları kişisel işlerinizde ve eğlence amacıyla kullanmayın. Oyun oynamayın, internette gezinmeyin.

– İşletmede bulduğunuz para, altın vb. gibi kıymetli eşyaları mutlaka yetkili kişiye teslim ediniz. Unutmayın ki bu ya bir çalışanın eşyası ya da bir müşterinin unuttuğu eşyasıdır. Başka bir ihtimal ise sizin denenmeniz olabilir.

 -Telefonla konuşma kurallarını uygulayınız.

KİŞİSEL İLETİŞİM (TELEFONLA KONUŞMA KURALLARI)

-İş yerinde kullanıma açık telefon, faks ve kırtasiye malzemeleri özel işler için kullanılmamalıdır.

-İş yerinde çok acil durumlar dışında özel telefon görüşmeleri yapılmamalıdır.

-Telefonla aradığımız kişiye önce kendimizi tanıtmamız bizi tatsız karışıklıklardan kurtarır.

-Telefonla aradığımız kişiyi bir başka telefonu yanıtlamak üzere beklemeye almamalıyız.

-Telefonla yapacağımız bir davette, davetli kişiye yer ve zaman dışında, katılacak kişileri de bildirerek tercih hakkı vermemiz yerinde bir davranış olacaktır.

-Telefonla sona erdirecek, arayan taraf olmalıdır.

-Telefonla arayan kişi, hat kesilmesi sonucunda yarıda kalan konuşmayı tamamlamak üzere karşı tarafın aramasını beklemeden hemen tekrar aramalıdır.

-Telefonla bir yere davet edildiğimizde, daha sonra yanıtlayacağımızı söylemek yerine, programımızı kontrol eder etmez hemen geri arayacağımızı bildirmemiz yerinde bir davranış olur.

-Telefonla aradığınız kişi o sırada bir konuk ağırlamakta ise konuşmayı çok kısa tutmak gerekir.

-Önemli bir telefon beklediğimiz durumlarda, bizi arayan kişiye o telefon gelince kendisini beklemeye almak durumunda kalacağımızı bildirmemiz uygun bir davranıştır.

-Telefon görüşmelerimizde konferans sistemini kullanacağımız zaman karşı tarafı kesinlikle bundan haberdar etmemiz gereklidir.

-Telefonla yanlış bir yeri aradığımızı fark ettiğimiz anda, oranın kaç numara olduğunu sormak yerine, aramakta olduğumuz numarayı tekrarlamak doğru olacaktır.

-Telefondaki sesimiz, yüzümüzü görmeden konuşan karşı taraf için, tüm duygu ve mimiklerimizi ileten çok önemli bir enstrümandır.

-Telefonla görüşürken yanımızda bir başkası da varsa, aynı anda iki tarafla da konuşmamalı, tercihimizi yapmalıyız.

-Telefonda uzun süreli bir görüşme için aradığımız kişiye, önce zamanının uygun olup olmadığını sormalıyız.

-Sokakta ya da postanede, telefon kuyruğunda beklerken. O sırada konuşmakta olan kişiye kulak misafiri olmayacağımız bir uzaklıkta durmalıyız.

-Cep telefonuyla aradığımız kişiye öncelikle konuşabileceği rahat bir yerde olup olmadığını sormalıyız.

-Halka açık telefonda bir dizi görüşmemiz olacaksa, arkada bekleyen kişilere acil görüşmeleri olup olmadığını sormalı, eğer varsa sıramızı onlara vermeliyiz.

-Cep telefonu mesaj servisine not bırakırken ismimizi belirtmeyi unutmamalıyız.

-Cep telefonumuzu kullanırken, sabit telefonlarda olduğu gibi arama saatlerimize dikkat etmeliyiz.

-Cep telefonumuzu kolay ulaşabileceğimiz bir yerde taşımalıyız; ona ulaşıncaya kadar geçen süre boyunca çalması çevremizdekileri rahatsız edecektir.

-Görüşmek istediğimiz kişiyi cep telefonundan aradığımız zaman bunu kesinlikle sekreterimiz aracılığıyla yapmamalıyız.

-Sessiz iletişim yapmamız gerektiğinde cep telefonumuzun zil sesini kısarak SMS aracılığı ile haberleşebiliriz.

-Çok yakın dost ya da iş arkadaşlarımızla otururken çalan cep telefonumuzu cevaplamak zorunda kalırsak, mikrofonun üzerini hafifçe kapayarak onlardan izin istemeli ve arayan kişinin kim olduğunu belirtmeliyiz.

-İzin almadan hiç kimsenin cep telefonu numarasını başkalarına vermemeliyiz.

-Yasaların da belirttiği gibi araç kullanırken cep telefonumuzu kullanmamız yanlıştır. Görüşmelerimizi aracımızı uygun bir şekilde kenara park ettikten sonra yapmalıyız.

**********************************

 -Size mesleğinizle ilgili olmayan işler yaptırılıyorsa (Örneğin; çay servisi, temizlik yemek yapma, kişisel işler) bunları hemen koordinatör öğretmeninize bildirin.

   –3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu en az bir kez okuyunuz.

sponsorlu bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

 • İşletmede Mesleki Eğitim Uygulaması ve Devlet Katkısı

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 2 Yorumlar

  2018-2049 Eğitim Öğretim Yılı 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanacak stajyer öğrenci maaşları ve devlet katkıları aşağıdadır. İşletmeler çalıştırdığı personel sayısına bakmadan , tüm stajyer öğrencilere Asgari ücret tutarının (Asgari Geçim İndirimi Hariç) %30 nu banka veya bordro veya tutanak ile öder. 2020.59-191.85=1828.74 Asgari geçim indirimi düşülmüş Asgari ücret; Bunun %30 u 1828.75*0.3=548.62 TL Stajyer […]

 • 2019 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

  Tarafından AÇIK 4 Şubat 2019 - 2 Yorumlar

  Meslek Lisesi stajyer maaşı 2019 yılında ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır? Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2019 yılında yeni asgari ücretin net 2020 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden […]

 • Yarıyıl Tatilinde Stajyer Öğrenciye Ücret Ödenirmi?

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğünün ilgili yazısının 12. maddesinde ders yılı içinde İşletmelerde Beceri Eğitimi gören öğrencilerin yarıyıl tatilinde ücretli izinli sayılmaları gerektiği ve sigorta ödenmemesi b.ildirilmiştir. .u nedenle Mesleki Açık Öğretim Lisesi dahil öğrencilerimizin 1.Dönem İşletmede BEceri Eğitimleri  18.01.2019 cuma günü sona ermiştir. 2. Dönem İşletmelerde Meslek Eğitimi 04.02.2019  pazartesi günü başlamıştır.  Mesleki Öğretim […]