Her Stajyer Öğrencisinin Staj Yapmak İçin Takip Etmesi Gereken 10 İpucu

Staj arayışınıza başlamak ve başarıya giden doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için mükemmel bir yıl olduğunu unutmayın. Henüz hayalinizdeki staja hak kazanamayabilirsiniz, ancak aşağıdaki ipuçlarını takip ederseniz kesinlikle ilk yılınızda staj yapabileceksiniz!

 1. Kariyer merkezini kullanın.
  Bir nedenden dolayı oradadır, kesinlikle bundan yararlanın. Özgeçmiş eleştirisi, röportaj hazırlığı gibi hizmetler sağlar ve bir ana dal seçmenize yardımcı olur. Kariyer merkezi size başarılı bir staj süreci için ihtiyacınız olan temel araçları sağlayacaktır.
 2. Organizasyonlara katılın.
  Tutku duyduğunuz ve gerektiğinde fazladan zaman ayırmayı düşünmeyeceğiniz organizasyonlara katılın. İlk döneminizde 2-3 organizasyona katılın ve bir sonraki dönem liderlik rolüne aday olmaya çalışın. Bu sadece özgeçmişinizi oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda size stajyer işe alım görevlilerinin ihtiyaç duyduğu becerileri de kazandıracaktır.
 3. Profesyonel etkinliklere gidin.
  Her üniversitede konuşmacılardan oluşan bir panelin ve sonrasında ağ oluşturma etkinliğinin düzenlenebileceği profesyonel etkinlikler vardır. Bu, halihazırda olmak istediğiniz yerde bulunan insanlarla tanışmanın harika bir yoludur ve aynı zamanda mentorluk ve ağınızı oluşturma fırsatına da olanak tanır.
 4. Profesörlerinizi tanıyın.
  Eğer büyük bir üniversiteye gidiyorsanız sınıfınızda 300’ün üzerinde öğrenci bulunma ihtimali vardır. Siz onları tanımak için çaba göstermediğiniz sürece profesörler sizi tanımıyor. Ofis saatlerine gidin ve kendinizi tanıtın. Bu sadece akademik olarak ilerlemenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ağınızı genişletmenize de yardımcı olacak ve bu da staj fırsatlarına yol açabilir.
 5. Üst sınıflardan tavsiye alın.
  Başarılı gençlere ve üst sınıftakilere hayallerindeki stajyerliğe ulaşmak için ne yaptıklarını sorun. Akranlarınızdan ne kadar çok şey öğrenebileceğinize şaşıracaksınız.
 6. Ağ! Ağ! Ağ!
  Bunu yeterince vurgulayamam. Nitelikli bir aday olsanız bile, işverenle zaten bir bağlantınız varsa bu size yardımcı olur. Bir kariyer fuarındayken “Benim için ne gibi fırsatlar var?” diye soracak kadar sabırsız olmayın. Bunun yerine kendinizi tanıtın, kariyer hedeflerinizi tartışın ve bir bağlantı geliştirin. Büyük olasılıkla fırsatlar kendiliğinden ortaya çıkacaktır.
 7. İletişimde kalın.
  Çeşitli etkinliklerde profesyonellerle tanıştığınızda sadece kartvizitlerini saklamayın! Onlarla iletişime geçin ve ayırdıkları zaman için teşekkür edin. Onları güncellemek ve işlerin nasıl gittiğini görmek için 5-6 ay sonra tekrar iletişime geçin. İnanın bana uzun bir yol kat ediyor!
 8. Öncelik verin.
  Organizasyonlara katılmak istediğinizde akademik olarak odaklanın ve çalışmaya öncelik vermeniz önemlidir. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmaktan kendinizi kaptırmak kolaydır; bu nedenle ne yapılması gerektiğinin ve nelerin bekleyebileceğinin farkında olduğunuzdan emin olun.
 9. Bekleninin üzerine çıkın.
  İster kampüste bir işiniz olsun ister sadece bir organizasyonun üyesi olun, zaman ayırdığınız her şeyde daha fazlasını yapın. Kimin kimi tanıdığını asla bilemezsin.
 10. Kalıcı olun.
  Artık staj arayışınıza başlamaya hazır olduğunuza göre reddedilebileceğinizi unutmayın. Muhtemelen başvurduğunuz ilk stajı alamayacaksınız, bu yüzden pes etmediğinizden emin olun. İşverenlere, çok az deneyimi olan bir birinci sınıf öğrencisi olmanıza rağmen öğrenmeye ve çok çalışmaya istekli olduğunuzu bildirin.