Google ve Facebook’ta staj yapmak

İnternet sektörü çalışanlarının ortak olarak en çok konuştuğu konulardan -ki genelde henüz öğrencilik yıllarında başlanır- biri de dev şirketlerin çalışma koşulları, düzenleri ve imkanlarıdır. Örneğin Google’ın ofis fotoğraflarına göz atmayanımız yoktur. Ya da Quora‘da en çok ilgi gören başlıklardan bir kısmının Google, Facebook ve Twitter gibi şirketlerin çalışma, staj ve iş geliştirme süreçleriyle ilgili olduğunu söylemeyen sanırım gerek yok.

275-facebook_google_plus

Geçtiğimiz hafta sizlere Google’da stajyer olmak başlığı ile The Internship filmini tanıtmıştık. Filmle ilgili Google cephesinden çeşitli karşı görüşler yükselmiş ve şuradaki video’da Google’da staj yapan öğrencilerin ilk bir haftası anlatılmıştı. The Internship’in ülkemizde 12 Temmuz’da gösterime gireceğini hatırlatalım.

Hemen aşağıda sizlerle paylaştığımız infografikte ise Google ve Facebook’ta staj yapmanın farkları vurgulanıyor.

İnfografiğe göre Facebook’ta staj yapan birinin aylık ortalama maaşı 6 bin 225 dolar, aynı rakam Google için ise 6 bin 432 dolar seviyesinde. Bu rakamları bir yıl için orantıladığımızda ABD’de ödenen ortalama bir yıllık maaşın 25 bin dolar kadar üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan her iki şirket de stajyerlerine ücretsiz yemek imkanı sunarken Google Android cihaz, Facebook ise iPhone ve Laptop imkanı sağlıyor. Özellikle yazılım alanında olanları ilgilendirse de Facebook’un düzenlediği Hackathon’ların da oldukça ilgi çektiğini ekleyelim. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri infografik ile baş başa bırakıyoruz.

google-vs-facebook