Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap


İLAN VER

İşletmelerde Beceri Eğitimi Süresince Öğrencilerin İş Yerinde Uyması Gereken Kurallar

Staj Bilgileri 30 Eylül 2017

İŞLETMEDE BECERİ EĞİTİMİ SÜRESİNCE ÖĞRENCİLERİN İŞ YERLERİNDE UYMASI GEREKEN KURALLAR

1. İş disiplinine, ahlakına ve mesai saatlerine dikkat edilmelidir.

2. İşletmedeki araç-gereç ve makinalara zarar vermeden çalışmalıdır.

3. Kıyafetine, konuşmasına ve davranışlarına dikkat etmelidir.

4. Öğrenci iş yerinin özel kıyafeti varsa uymalıdır.

5. Öğrenci işletmeye gittiği sürece staj dosyasını iş yerinde bulundurmalı ve eğitici personele imzalatmalıdır.

6. İşi ile ilgili bilgileri eğitim personelinden öğrenecek ve kendini yetiştirecektir.

7. İş yeri yetki vermediği sürece kasadan ve paradan uzak durulacaktır.

8. İş yerinde sır olarak kalması gereken mesleki sırları işyeri dışına kesinlikle taşımayacaklardır.

9. Verilen işlere itiraz etmemeli, ailevi kişisel sorunları işletmeye getirmemelidir.

10. İş ve hizmet yaparken zamana, verimliliğe ve tasarruf ilkelerine riayet edilmelidir

11. İş yerini seven, koruyan, güvenilir, sorumluluk duygusu olan, dinamik, kibar ve çalışkan insan izlenimi bırakılmaya çalışılmalıdır.

12. Bir iş verildiğinde, çok iyi dinlemeli, anlayamadığınız veya bilmediğiniz bir konu olursa o anda sorup öğrenilmelidir.

13. İşletmede kişiler arasında ayrım yapmadan görgü kurallarına ve insan ilişkilerine uygun olarak hareket edilmelidir.

14. İş yerinde kişiler hakkında konuşulmamalı kişisel, gizli ve özel konulara karışılmamalıdır.

15. Gereksiz şakalar, iş hayatının ciddiyetini bozacak espriler, özel telefon konuşmaları yapılmamalı ve gerekmedikçe iş yerinde ziyaretçi kabul edilmemelidir.

16. İş yerinde oluşacak herhangi bir kaza durumu en kısa sürede Koordinatör Öğretmene ve Koordinatör Müdür Yardımcısına bildirilmelidir.

17. İş yerinde şeref ve haysiyete söz geçirecek davranışlardan kaçınılmalı, ciddi ve ağırbaşlı olunmalı ve dedikodulara meydan verilmemelidir.

18. İş yerinde eğitim personelinin çalışmasının yoğun olduğu zamanlarda mecbur kalmadıkça soru sormamaya dikkat etmelidir.

19. Yaptığı her işin aşamalarını öğrenmelidir.

20. Boş zamanlarında bilgi ve becerisini artırmak için çalışmalar yapmalıdır.

21. Yaptığı yanlışlıktan dolayı özür dilemesini bilmeli ve özür dilemenin de bir fazilet olduğunu unutmamalıdır.

22. İşletme günlerinizde izinsiz, özürsüz devamsızlık yapmayınız. Yaptığınız devamsızlık iş yerinin düzenini, işleyişini etkileyeceğini ve işletmenin size olan güvenini sarsacağını unutmayınız.

23. İşletmeyle ilgili problemlerinizi öncelikle Koordinatör Öğretmeninize sonra Koordinatör Müdür yardımcınıza iletmelisiniz.

24. İşyerinizle, Okul ve Velinizin imzaladığı sözleşmeyle çalışma sisteminiz düzenlenmiştir. Koordinatör Öğretmeninizin ve Koordinatör Müdür Yardımcınızın onayı olmadan kesinlikle işyerinizi değiştiremezsiniz. İş yeri değişikliği, yasal çerçevelerde Koordinatör Müdür Yardımcınızın onayı, önceki iş akdinin feshi ve ailenizin onayı ile mümkündür.

25. İş yerinde okulunuzu temsil ettiğinizi hiçbir zaman unutmayınız. Sizden önceki senelerde o işletmelere devam edip İşletmede Beceri Eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz, her zaman en güvenilir referansınızdır. Okulunuzu en iyi şekilde tanıtınız ve sizden sonra orada İşletmede Beceri Eğitimi yapacak kardeşleriniz ve Okulumuz için olumlu izlenimler bırakmaya gayret gösterin. Sizin iyi niyetiniz, sizin iyi çalışmalarınız, sizin iş yerinde bırakacağınız iyi izlenimler, sizin ve sizden sonrakilerin iş garantisidir.

26. Kesinlikle Öğrencilerin sendikal eylemlere katılması yasaktır

27. Başarılı bir staj çalışması yapmanızı ve okulumuzu en iyi şekilde temsilinizi diliyoruz.

   

524 gösterim, 1 gün

  

sponsorlu bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

 • İşletmede Mesleki Eğitim Uygulaması ve Devlet Katkısı

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 2 Yorumlar

  2018-2049 Eğitim Öğretim Yılı 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanacak stajyer öğrenci maaşları ve devlet katkıları aşağıdadır. İşletmeler çalıştırdığı personel sayısına bakmadan , tüm stajyer öğrencilere Asgari ücret tutarının (Asgari Geçim İndirimi Hariç) %30 nu banka veya bordro veya tutanak ile öder. 2020.59-191.85=1828.74 Asgari geçim indirimi düşülmüş Asgari ücret; Bunun %30 u 1828.75*0.3=548.62 TL Stajyer […]

 • 2019 Stajyer Öğrenci Maaşları ne Kadar Oldu?

  Tarafından AÇIK 4 Şubat 2019 - 2 Yorumlar

  Meslek Lisesi stajyer maaşı 2019 yılında ne kadar oldu? Stajyer öğrenci  maaşı nasıl hesaplanır? Staj yapan  öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri de stajyer ücretleri. 2019 yılında yeni asgari ücretin net 2020 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyer maaşlarında da artış oldu.  Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden […]

 • Yarıyıl Tatilinde Stajyer Öğrenciye Ücret Ödenirmi?

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğünün ilgili yazısının 12. maddesinde ders yılı içinde İşletmelerde Beceri Eğitimi gören öğrencilerin yarıyıl tatilinde ücretli izinli sayılmaları gerektiği ve sigorta ödenmemesi b.ildirilmiştir. .u nedenle Mesleki Açık Öğretim Lisesi dahil öğrencilerimizin 1.Dönem İşletmede BEceri Eğitimleri  18.01.2019 cuma günü sona ermiştir. 2. Dönem İşletmelerde Meslek Eğitimi 04.02.2019  pazartesi günü başlamıştır.  Mesleki Öğretim […]