Staj Yeri Bulamazsak Ne Olur?

Hem meslek liselerinde hem de üniversite stajlarında staj yeri bulma konusunda sıkça Staj yeri bulamazsam ne olur gibi sorular gelmektedir. bu yazımızda bu soruların cevabını bulacaksınız.

Staj yeri bulma konusunda asıl sorumlu öğrencinin kendisidir. Bölüm Staj Koordinatörlüğünce onaylanmayan işyerinde yapılan stajlar geçersiz sayılır. Bazı okullar staj yerlerini anlaşmalı olduğu şirketlere yönlendirerek öğrencilerin staj bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Öncelikle staj yerinizi kendini bulmanız gerekmektedir. Okulların öğrenciye staj yeri bulma zorunluluğu yoktur.

Staj yeri ararken 1. önceliğiniz çevrenizde sizin stajınız ile ilgili firmalar ile iletişimi olan kişileri bulup staj yeri bulabilirsiniz. Kendinize örnek bir cv hazırlayıp o cv ile iş yerlerinizi ziyaret edip staj başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kesinlikle iş yerini telefon ile arayıp stajer ihtiyacını var mı diye sormayın. Staj için bizzat yüzyüze iletişim kurmaya çalışın. İnternet üzerinden bizim sitemiz gibi stajyer ile staj yerlerini buluşturan staj yeri veya stajer bulmayı sağlayan sitelere kayıt olabilirsiniz. Ayrıca google da örneğin “İzmir Web Tasarım Firmaları” şeklinde arama yapıp google kayıtlı firmaları öğrenip adreslerini aldıktan sonra görüşüp staj başvurusunda bulunabilirsiniz.

Herşeyi yaptınız, ama yinede staj yeri bulamadıysanız eğer, yeterli sayı sağlanırsa okulda (Meslek Liseleri İçin) beceri eğitimi staj çalışmanızı yapabilirsiniz. Ancak stajını okulda yapan öğrenciler sene sonunda yaz tatilinde yine staj uygulaması için, mutlaka 40 günlük staj yapmak zorundalar. Bu yazın 40 gün yapacağınız stajı tamamlamadan mezun olamayacaklardır.

2022-2023 Eylül Ayından itibaren staja başlayacak öğrencilere ödenecek stajer maaşı 2022 Temmuz Asgari ücret ara zammından sonra değişmiştir. Yeni Stajyer ücretini görmek için tıklayınız.